Kas yra HIP-HOP’AS?
HIP-HOP
Hip Hop‘as – tai ne tik populiariausias gatvės šokių stilius, tačiau visas kultūrinis judėjimas, prasidėjęs 1969 metais Niujorke, Bronkso rajone. Ši kultūra susidėjo iš muzikos, meno (graffiti) ir šokio elementų.
Gatvės šokiai - tai šokių stilius, tinkantis tiek merginoms, tiek vaikinams nuo 4 iki 99 metų amžiaus!
Šio stiliaus pradedančiųjų ir pažengusiųjų komandos turi bent po 2 šokių pamokas per savaitę, kurių metu susipažįsta su keturiais gatvės šokio stiliais:
Hip Hop‘as – tai ne tik populiariausias gatvės šokių stilius, tačiau visas kultūrinis judėjimas, prasidėjęs 1969 metais Niujorke, Bronkso rajone. Ši kultūra susidėjo iš muzikos, meno (graffiti) ir šokio elementų.
Afroamerikiečių susibūrimai, vakarėliai getuose ir kiti būdai, atskleidžiantys jų kultūrą, susijungę į vieną visumą vėlaisiais 60-aisiais, tapo Hip Hop pradžia. Išpopuliarėjus Locking, B-Boying ir Boogaloo (popping) stiliams, šokėjai vakarėliuose bei pasirodymuose ėmė juos apjungti į bendrus šokio junginius.
Judesių mišinys ilgainiui negalėjo būti priskirtas vienam iš jau esamų stilių, todėl buvo pavadintas savu pavadinimu – Hip Hop. Tokį pavadinimą visam kultūriniam judėjimui pasiūlė to laikmečio žymus DJ Afrika Bambaataa. Įdomu, jog pavadinimas šiai šakai atsirado tik po penkerių metų nuo manomo jos atsiradimo. Laikui einant Hip Hop šokėjai ėmė patys kurti savo social judesius. Dauguma jų buvo kilę iš dainų tekstų – atlikėjai dainos metu atlikdavo judesius, kurie galiausiai įgaudavo pavadinimą pagal atliekamą tekstą. Pavyzdžiui, „Teach me how to DOUGIE…“ – taip kilo judesys „Dougie“ ir t.t.
Galiausiai, apie 2000m. prasidėjo New School Hip Hop, kuris išsiskyrė naujais judesiais, atėjusiais ne tik iš New York miesto, bet ir iš kitų JAV valstijų.
Šokėjų grupuotės būrėsi įvairiose JAV valstijose, vakarinėje, pietinėje ir rytų pakrantėse. Hip Hop‘ui iškilus į didžiąsias koncertų ir televizijos scenas, visas pasaulis sužinojo apie šį judėjimą. Hip Hop kultūra Lietuvą pasiekė apie 1990 metus, kai Sovietų Sąjunga ėmė byrėti. Naujas būdas atskleisti save šokio aikštelėje ar kuriant muziką paplito tarp visos Europos bei Lietuvos jaunimo.
Hip Hop šokis turi du pagrindinius judėjimo principus (groove), kurie yra neatsiejami nuo šio stiliaus. Pirmasis ir, tikriausiai, svarbiausias – bounce. Šis judėjimas pasižymi kūno spiruokliavimu, kuris Old School, Middle School ir net New School Hip Hop šokyje pastebimas nuolatos. Minkšti kelių ir krūtinės judesiai atskleidžia gatvės šokio stilistiką bei suteikia laisvumo šokėjams. Antrasis Hip Hop groove‘as yra rock (rocking). Tokį judėjimą galima pažinti iš krūtinės judesių į priekį bei atgal. Kiekvienas Hip Hop šokėjas savo pasirodymą tiek anksčiau, tiek dabar pradeda būtent nuo šių judėjimų, todėl su jais susipažinti yra ypatingai svarbu.
Šio stiliaus šokio pasirodymuose galima pastebėti daug House, Popping ar Locking stiliaus elementų, o akrobatiniai judesiai iš Breiko stiliaus suteikia Hip Hop’ui daugiau žavesio. Nors vadinamieji basic judesiai sudaro visą Hip Hop šokio bazę, tačiau šiuolaikiniuose pasirodymuose dažnai galima išvysti House stiliaus judesių, juos įterpiant kartu su Popping, jog sukurti gražesnį reginį žiūrovams.
Hip Hop stilius kilo iš ir yra šokamas pagal Hip Hop arba kitaip rap‘o muziką. Šis žanras pasižymi eiliavimu grojant melodijai. Kūriniai dažnai turi daug įvairiausių garsų, leidžiančių šokėjams atskleisti savo muzikalumo sugebėjimus. Kaip šokis, taip ir muzika kartu vystėsi nuo 1970-ųjų, todėl šiuolaikinis rap‘as, trap‘as bei kitos šio muzikinio žanro šakos ypač skiriasi nuo pirmųjų Hip Hop kūrinių. Pamokose mokytojai supažindina šokėjus su įvairių laikmečių ritmais.
Locking – tai funk šokio stilius, kurio judėjimas prasidėjo dar ankstyvais 70‘aisiais Jungtinėse Amerikos Valstijose.
Locking pavadinimas kilo iš pagrindinio šio stiliaus judėjimo elemento – lock (en. užrakinti/užfiksuoti). Šis judesys dar apie 1960 metus gimė šokėjui Don Campbell, kai praktikuodamasis judesį „Robot Shuffle“ jis vis negalėjo jo atlikti taisiklingai. Pradėjęs judesį Campbell‘as sustodavo, nes negalėdavo atsiminti, kurį žingsnį žengti toliau, o jo judesys su riešais sustingus priminė lock. Galiausiai šokėjas pradėjo naudoti šį elementą savo pasirodymuose, o laikui bėgant išaugo į šokio stilių Campbellocking. Šokėjams ėmus trumpinti pavadinimą, šis tapo tiesiog Locking. Vėliau Locking tapo augančios Hip-Hop šokių kultūros dalimi ir įkvėpė tokius stilius kaip Popping, Breakdancing ir Liquiding.
Šio stiliaus ypatumas yra aiškūs ir greiti rankų bei plaštakų judesiai kartu labiau atpalaiduotomis šlaunimis ir kojomis. Judesiai dažniausiai labai dideli ir perdėti, o taip pat ritmiški ir sinchronizuoti su muzika. Locking yra orientuotas į pasirodymus, kai atlikėjas dažnai sąveikauja su publika šypsodamasis arba paduodamas jiems ranką, o judesiai kartais būna gana juokingi.
Šį stilių sudaro daugelis akrobatinių ir fizinių jėgų reikalaujančių judesių, tokių kaip nusileidimas ant kelių ir virvutė. Šiems judesiams atlikti dažnai reikalinga kelių apsauga.
Locking yra šokamas pagal tradicinę funk muziką. Šis muzikos žanras buvo pradėtas Jungtinėse Amerikos Valstijose XX amžiaus 7-ajame dešimtmetyje. Jį išvystė afroamerikiečiai muzikantai ir dainininkai, tokie kaip Džeimsas Braunas, Sly and the Family Stone, Džordžas Klintonas (muzikantas) ir The Meters. Šis muzikos žanras yra R&B ir soul muzikos mišinys.
Funk muzikoje pabrėžiamas muzikos ritmas – naudojama daug ritminių instrumentų, tokių kaip elektrinės gitaros, bosinė gitara, būgnai ir elektriniai vargonai. Stilius turi ir pučiamųjų instrumentų dalį, kurioje yra keletas saksofonu grojančių muzikantų, trimitininkas ir trombonistas.
Funk muzika ir dabar yra populiari tarp locking šokėjų, naudojama daugelyje varžybų, tokiose kaip Juste Debout locking divizija.
Šiomis dienomis pasaulyje funk muziką atlieka ir populerina atlikėjas Bruno Mars, o Lietuvoje funk muziką atlieka grupė InCulto.
Popping – tai dar vienas gatvės šokio stilius, atsiradęs tarp JAV jaunimo apie 1970-uosius metus. Šis stilius pasižymi kūno judesiais sukeliama lėlės/roboto iliuzija, kuri taip žavi pasirodymų žiūrovus.
Labai sunku pasakyti, kur, iš tiesų, yra Popping stiliaus šaknys.
Popping šokio stilius dažniausiai kildinamas iš Boogaloo judėjimo. Šis stilius katsirado Čikagoje, Fresno mieste apie 1965 metus. Popping stiliaus pradininkais dažniausiai laikoma šokėjų grupė Electric Boogaloos. Ją sudarė trys žinomi šio stiliaus šokėjai – Boogaloo Sam, Popin Pete ir Sceeter Rabit. Būtent Electric Boogaloos tapo sensacija ir išpopuliarino Popping stilių, tapdami šio šokio legendomis.
Vienas iš pagrindinių ir svarbiausių Popping šokio elementų – pop arba hit. Tai gebėjimas staigiai įtempti ir atleisti kūno raumenis, taip sukuriant virpesį. Toks judėjimas dažnai atrodo kaip nenatūralus, keliantis nuostabą. Taigi, jo pagalba sukelta iliuzija ypač stebina žiūrovus.
Šio stiliaus pasirodymai būna dinamiški, panaudojant daugybę technikų. Kūno bangavimas (waving), atskirų kūno dalių izoliacijos (izolations), judesiai rankomis su griežtomis linijomis (tutting), funk judėjimas (fresno) – tai tik maža dalis to, ką galima išvysti per Popping šokių kovas ar pasirodymus.
Popping stilius „užaugo“ ant gyvos funk muzikos. Šokėjai judėjo ir vis dar dabar šoka pagal tokio žanro dainas, kas leidžia atskleisti šokio ypatumus ir pakelti nuotaiką, užvesti. Laikui einant buvo pradėtą šokti ir pagal elektro muzikos ritmus. Ši muzika grubesnė, piktesnė, bet tuo pačiu ypač atskleidė Popping substilių – Robotting. Elektro garsai padidino kūno izoliacijų keliamą efektą.
Nuo 1980-ųjų, atsiradus Hip Hop muzikai, Popping šokėjai ėmė šokti ir pagal šį muzikinį žanrą. Dabar dažnai galima pamatyti Popping pasirodymus pagal šiuolaikinę Hip Hop stiliaus.
House – tai gatvės šokių stilius, kilęs JAV klubuose iš Čikagoje atsiradusios House muzikos. Apie 1980-uosius metus atsiradęs House judėjimas pasižymi energija ir gera nuotaika, neleidžiančia stovėti vietoje nė vienam šokėjui.
House kultūros pradžia laikomas naktinio klubo „Warehouse“ atsiradimas 1977m. Čikagoje pradėjus veikti afroamerikiečių ir homoseksualų naktiniam klubui jame grojo house muzikos „krikštatėviu“ dažnai vadinamas DJ Frankie Knuckles. Maišydamas tuo metu populiarius Disco muzikos ritmus su elektroniniu būdu sukurtais būgnų dūžiais, šis DJ‘us atvėrė naują muzikos žanrą JAV. Kartu su muzika ėmė vystytis ir atskiras šokio stilius, o muzikos ir šokio visuma pagal klubo pavadinimą buvo pavadinta HOUSE.
Ilgą laiką House kultūra nebuvo pripažinta tarp tradicinės orientacijos baltaodžių. Aštuntojo dešimtmečio pabaigoje Anglijoje ėmus populiarėti House muzikos subžanrui acid house, vis daugiau europiečių ir galiausiai amerikiečių iš naujo atrado šį stilių ir ėmė tobulintį muziką bei šokį, nebesilaikydami anksčiau vyravusio požiūrio.
Vieno House šokio stiliaus pradininko išskirti negalima, tačiau verta paminėti tokius šokėjus kaip Ejoe Wilson, Brian „Footwork” Green, Tony McGregor ir daug kitų, prisidėjusių prie šios kultūros populiarinimo. XXIa. taip pat yra didelis būrys profesionalių ir žinomų House šokėjų, kaip Hiro (Japonija) ir Mamson (Prancūzija).
House šokis susideda iš trijų pagrindinių elementų, kurie pasirodymus padaro dinamiškais ir įspūdingais. Jacking arba Jack– tai pagrindinis ir populiariausias House judesys, dar laikomas ir House groove‘u. Tai judėjimas, kai šokėjas banguoja visu savo kūnu ir taip sukelia minkštumo, atsipalaidavimo jausmą.
Kitas House elementas – footwork. Tai judesiai, atliekami kojomis. House stilius pasižymi greitais ir techniškais kojų, o ypač pėdų judesiais, kurie reikalauja profesionalumo ir nuolatinio tobulinimo. Kiekviename iš šio stiliaus pasirodymų neišvengiamai pamatysite daug judesių kojomis, kurie užburs ir nustebins. Galiausiai, paskutinioji šio stiliaus dedamoji yra lofting. Tai House judesiai ant žemės, atiekami tiksliai ir švelniai. Dažnai lofting‘e galima išvysti akrobatinių elementų, tačiau nuo B-Boying jie išsiskiria savo vientisumu ir švelnumu, judėjimu sklandžiai, be grubių judesių.
Šis šokio stilius yra šokamas pagal elektroninę House muziką. Iš Disco ritmų kilęs skambesys prasidėjo Čikagoje, kai DJ Frankie Knuckles 1977m. atvyko groti klube „Warehouse“. Elektroniniu būdu išgautas būgnų skambesys, sumaišytas su Disco muzika yra dabar klausomos House muzikos pradžia.
House muzikinis žanras pasižymi greitu bosinio būgno ritmu (apie 120-130 dūžių per minutę). Nors šis žanras dažnai gretinamas su techno muzika, tačiau nereikia maišyti šių skambesių, kurie ypač skiriasi muzikos tempu.
Šiandien visame pasaulyje vieni populiariausių House muzikos atlikėjų yra Avicii, Diplo, Tiesto, Daft Punk ir daug kitų, kuriuos dažnai girdime per radijo imtuvus.